Kiedy piersi zaczynają rosnąć?
Biust zaczyna się powiększać między 13 a 16 rokiem życia i to jak długo piersi będą rosły zależy od tego, jak późno zaczęłaś dojrzewać. Najczęściej coś się dzieje bliżej 13 lat, ale…. Niektóre dziewczyny są w pełni rozwinięte w wieku 16 lat a inne dojrzewają aż do 20 roku życia. Jeśli zatem masz 13 lat a na Twojej klatce piersiowej nic się nie pojawia- nie martw się- na wszystko przyjdzie czas (choć wiem, że już nie możesz się doczekać).
CIEMNA STRONA BIUSTU: w okresie dojrzewania piersi nie rosną w tak szybkim tempie w jakim byś chciała i trochę pobolewają.
Co decyduje o rozmiarze?
Dlaczego masz taki rozmiar a nie inny? Piersi są zapisane w genach- tak samo jak kolor oczu, skóry czy włosów. Nie mamy wpływu na to, do jakiego urosną rozmiaru. Co więcej- nie jest prawdą, że rozmiar dziedziczysz po MAMIE. Wielkość biustu może zależeć od materiału genetycznego rodziny twojego ojca, a nawet może to być mieszanka genów obu rodzin. Mimo to jeśli masz taki tam materiał genetyczny jak Twoja mama, babcia czy prababcia- efekt może być inny. Duży wpływ na wielkość biustu ma waga.
Czy wielkość piersi jest dana na całe życie?
Tu pojawia się dobra wiadomość dla tych Pań, które mają małe cycuszki i chciałyby mieć większe. Ich wielkość nie dana na całe życie- rozmiar piersi ciągle się zmienia np. masz teraz miseczkę C a w ciąży mogą urosnąć do F i zwykle ten ciążowy rozmiar już zostaje, ale u większości wraca do rozmiaru sprzed ciąży. Poza tym pierś zbudowana jest z gruczołów, przewodów mlekowych i tkanki tłuszczowej- gdy przybierasz na wadze- piersi także mogą zmienić swój rozmiar. Zmiany hormonalne także mają wpływ na ich wielkość- zwykle przed miesiączką piersi zaczynają się powiększać. W chwili zażywania tabletek antykoncepcyjnych rozmiar biustu również może się zmienić.
Ciąża i karmienie- wpływ na wielkość piersi
Jeśli masz malutkie piersi i obawiasz się, że nie będziesz mogła w przyszłości karmić dzieciątka- nie martw się. Na 100% nie będziesz miała z tym problemów. W czasie ciąży rozmiar Twojego biustu może się zmieniać gwałtownie. Tak jak wspomniałam wyżej z miseczki C możesz mieć po chwili miseczkę F. Po porodzie, w czasie laktacji piersi mogą się jeszcze bardziej powiększyć.
Menopauza
Menopauza… Jeśli już przekwitasz to wiesz, co to znaczy. Gdy kobieta zbliża się do tego okresu, piersi zaczynają się inaczej zachowywać trochę bolą, trochę rosną, masz wrażenie, że są cięższe niż zwykle. Taki stan może trwać nawet latami. Po menopauzie obniża się poziom hormonów płciowych, stopniowo zanika tkanka gruczołowa piersi (u kobiet z tendencją do tycia tkanka gruczołowa zmienia się w tłuszczową). Biust zgodnie z zasadą działania grawitacji zaczyna opadać i traci jędrność.